Čísla ma živia a niekedy aj bavia, tak som sa pozrel, ako vyzeral geocaching na Slovensku v roku 2016 v číslach. Data sú z mojej GSAK databázy a zopár grafov zo stránky Project-gc.com. Spoľahlivosť blízka 100%, aj keď nie úplne.
Za ten rok nám kešeri vytvorili 3,029 nových kešiek, vrátane eventov. Koľko bolo archivovaných, to neviem, ale určite menej. Celkovo sme sa dostali na číslo 20,717 založených kešiek na území Slovenska. Z toho už asi tretina (6,431) je už v archíve a niečo vyše 500 je dočasne vypnutých. Bez nich nám zostáva 13,752 na hľadanie.

- Založili sme o 10% kešiek viac ako minulý rok.
- Hlavne tradičiek – rozdiel robia 2-3 najväčšie powertraily.
- Multiny pokračujú v ústupe – pred rokom 2010 bola každá 6. cache tohto typu, v roku 2016 už len 1 z 25.
- Upadajú aj mysterky, ale aj ich počty ovplyvňujú veľké série ako Ronin, či Mystery sun.
- O niečo menej bolo eventov, hlavne z dôvodu sprísnených pravidiel (koniec flash mobov a reťaziacich sa eventov) …
- … ale teší rekordný počet CITO eventov – žeby pomohli suveníry?
- Čoraz viac kešerov chce mať aj svoj Letterbox, Wherigo a Earthcache.

Druhá tabuľka vypovedá o nepríjemnom trende:
- Prvý rok v histórií vzniklo u nás viac keší veľkosti micro, ako small-iek.
- Regular cache je vzácnosťou – také nízke číslo tu bolo naposledy v roku 2007.
- Porovnanie s minulosťou odhalí tento trend ešte vypuklejšie:
- 2011 a skôr: REGULAR > MICRO
- 2016: MICRO = 7x REGULAR
- Navyše, owneri často využívajú označenie Other pre najmenší typ mikro-kešiek. 500 si môžeme prirátať a dostaneme sa nad 50% všetkých kešiek, čo tu v 2016 pribudli.

Kešky sa nám nielen zmenšujú, ale v priemere aj zjednodušujú. Porovnanie s rokom 2015 a predošlými hovorí jasne. Taký nízky podiel ťažších a terénne náročnejších kešiek nám nepribudol od obdobia pred rokom 2010.

V roku 2016 boli kešeri najaktívnejší v kraji Žilinskom, ale aj tu celkové čísla značne skresľuje dlhý červený power trail, rovnako ako traily okolo Košíc a v Trenčianskom kraji.
Zaujímavejšie sú pikošky ako:
- Renesancia Wherigo kešiek v Bratislavskom kraji (16 oproti jedinej z roku 2015).
- Jedine v Banskobystrickom kraji župa neprispela na CITO event 🙂
- V Bratislavskom kraji sa najviac eventuje a tradičky sú nemoderné.
- Obľuba Letterboxov v kraji Nitrianskom.
- Záplava nových Earthiek v Košickom a Trenčianskom kraji.

Ako reviewera ma zaujíma – ako rýchlo sa kde pokazí, to čo vznikne. Nitra má svojich expertov, ako aj my v Bratislave svojho Majka, Prešov sčervenel kvôli TANAPu.

V roku 2016 sa bolo dobre narodiť okolo Košíc, na Orave a na Považí. Viaceré okresy predstavujú aktivitu jedného – dvoch ownerov, no v niektorých ďalších v Top20 to zdravo a kvalitne žije. Len tak ďalej.

- Hladové doliny južného Slovenska neprekvapia …
- … ale čierny rok zažili kešeri v Šali (ak tam vôbec nejakí sú) – kešky si už chodia obzerať iba do múzea. Jediný event sa príznačne uskutočnil práve tam.
- Suchoty postihli aj kedysi aktívne bašty – Bytču, Hlohovec, Nové Zámky aj Levoču.


Tabuľka osem ako poďakovanie ownerom. Ukazuje top cca 20 ľudí, ktorí sa v roku 2016 podujali na sériové zakladanie, prípadne sa ocitli v kreatívnom rozpuku geoživota.
Pre porovnanie, keď zruším filter na 2016, celoživotné štatistiky sú takéto:

Nesmieme ale zabúdať, že kvalita je viac ako kvantita. Rebríček kešiek z roku 2016 podľa počtu udelených FP vyzerá trochu inak:

A o ktoré konkrétne kešky ide?

Niekto by mohol namietať, že celkový počet FP majú najvyšší tie najnavštevovanejšie kešky. Nebudeme si klamať, je to tak. Takže Wilsonove skóre noviniek pre férovejší obraz:


- Aj tento rok najvyšší “trafic” zažili tradičky v centre Bratislavy a vo Vysokých Tatrách. Nechcel by som meniť logbooky.
- Náš druhý MEGA event napokon zalogovalo 646 nickov. Na svoje si prišli aj všetky okolité kešky.
Na záver štatistického blogu nám zostáva odovzdať pár pomyselných individuálnych ocenení. Zaujali ma tieto prehľady:




A napokon, len jediný človek našiel v roku 2016 na Slovensku aspoň jednu kešku každý deň. Hmmm .. toto by platilo, keby ten rok 2016 nebol priestupný, hejže. Ale aj bez toho jedného dňa je to pozoruhodný výkon.

Bonus:
Štatistiky mali ohlas, tak pripájam ešte tri ďalšie:
Dá sa predpokladať, že kešky, kam ľudia prikladajú k logom aj fotky, patria k tým zaujímavejším. Ak nepočítame Eventy a Earthky, tieto kešky dostali v logoch najviac fotiek:

Takto pribúdali kešky počas roka v jednotlivých krajoch. Vidno, kedy vznikli veľké série aj prázdninovú pauzu, keď čas trávime na dovolenkách a viac lovíme ako zakladáme.

Vrchol eventovania prichádza koncom roka a tradičným mesiacom CITO je apríl, kedy je Deň Zeme. Tento rok to GroundSpeak vhodne doplnil septembrom, predstavením suvenírov za účasť na CITO.

Tu som zistil, že štatistika na vlastne zaujíma. 🙂 Prvýkrát som sa dozvedel, ako to vyzerá v tabuľke č.9 – ó, celkom zaujímavé pre mňa, v tabuľke č. 10- ešte lepšie. Idem si rozbaliť dezert. 🙂
Ale tab. č.11 a 12 ma znova vrátila na zem. 😉
K tabulke č.2 –Zmenšenie kešiek- nič prekvapivé, je jedno aká veľká keška sa založí, po čase je aj tak v každej to isté, okrem papiera, nič! Bohužiaľ, aj osobná skúsenosť.
Dobré, že je tam aj tab.17- fotografi. Mne sa páči, ak do listingu pridajú kešeri obrázky. Treba ich za to pochváliť.
Na toto by mohla nadviazať tabuľka, kto píše najdlhšie logy. Tiež by som ich pochválil. Len neviem, ako by sa to dalo spracovať. Matúš vyrieši. 🙂
Za mňa Matúš, veľká vďaka za túto štatistiku.
Laco- TTturista
Páči sa miLiked by 1 person
To som rád, že tento číselný prehľad roku zaujal. Občas dostanem chuť niečo takto zanalyzovať. Dobrú chuť k zaslúženému dezertu! 🙂
Páči sa miPáči sa mi
Netušila som, že sa ocitnem v sta ako vymetacka eventov…fiha 🙂
Páči sa miLiked by 1 person